Lifestyle

Efektívne techniky upsellingu v reštaurácii

Upselling je kľúčovou stratégiou, ktorá môže zásadne ovplyvniť ziskovosť reštaurácie. Ide o proces ponúkania drahších alebo doplnkových produktov, ktoré zlepšia zážitok zákazníka. Cieľom upsellingu nie je len zvýšiť tržby, ale aj poskytnúť hodnotu navyše, ktorá zákazníka motivuje k opakovanému návratu. V tomto článku sa pozrieme na efektívne techniky upsellingu, ktoré môžete implementovať vo svojej reštaurácii.

1.  Dôkladné poznanie ponuky

Prvým krokom k efektívnemu upsellingu je dokonalá znalosť menu. Zamestnanci by mali vedieť, aké ingrediencie sa v jednotlivých jedlách používajú, aké sú ich chuťové profily a čo ich robí výnimočnými. Znalosť ponuky umožňuje personálu odporučiť prílohy, nápoje či dezerty, ktoré sa k danému hlavnému jedlu najlepšie hodia. Napríklad, ak si zákazník objedná steak, personál môže odporučiť kvalitné červené víno, ktoré dokonale doplní chuť mäsa.

2.  Personalizovaný prístup

Každý zákazník je jedinečný, a preto by mala byť každá ponuka šitá na mieru. Pozorný čašník dokáže spozorovať preferencie zákazníka na základe jeho objednávky. Ak si zákazník vyberie cestoviny s paradajkovou omáčkou, môže mu byť odporučené pridať porciu grilovaného kuracieho mäsa alebo extra parmezán. Personalizácia vytvára pocit starostlivosti a zákazník si takú službu často zapamätá.

3.  Vizuálne a verbálne prezentovanie jedál

Efektívny upselling je často založený na atraktívnej prezentácii. Používanie vizuálneho jazyka, ako je opísanie jedla farbami, štruktúrami a chuťami, dokáže prebudiť chuťové bunky. Napríklad namiesto obyčajnej vety „Odporučame cheesecake,“ môžete použiť „Náš domáci cheesecake je podávaný s čerstvými malinami.“ Zákazníci takú ponuku často nedokážu odmietnuť.

4.  Využitie sezónnych produktov

Sezónna ponuka je často výhodným nástrojom upsellingu. Počas letných mesiacov môžete odporučiť čerstvé limonády s bylinkami alebo grilované špeciality, zatiaľ čo v zime teplé nápoje, ako škoricový čaj či horúcu čokoládu. Tento prístup nielen zvyšuje tržby, ale taktiež zákazníkom prináša pocit exkluzivity.

5.  Správne časovanie

Upselling je umenie, ktoré si vyžaduje cit pre čas. Najlepšie je odporúčať doplnkové produkty v momente, keď je zákazník na takú ponuku pripravený. Napríklad, dezert by mal byť odporúčaný až po dojedení hlavného chodu, keď sa zákazník rozhoduje, či si ešte niečo objedná.

6.  Tréning personálu

Kľúčom k úspešnému upsellingu je tréning zamestnancov. Personál by mal rozumieť tomu, že upselling nie je agresívny predaj, ale zlepšovanie zážitku zákazníka. Dôležité je aj zvládať reč tela a pozitívne vyžarovanie. Prirodzený úsmev a profesionálne vystupovanie môžu značne ovplyvniť ochotu zákazníka využiť doplnkovú ponuku.

7.  Používanie technológií

Moderné technológie, ako digitálne menu či mobilné aplikácie, umožňujú efektívny upselling. Tieto nástroje môžu zobrazovať dynamické odporúčania na základe predchádzajúcich objednávok. Napríklad, ak si zákazník objedná burger, digitálne menu môže ponúknuť hranolky alebo pivo za výhodnú cenu.

Efektívny upselling je kombináciou výborne vyškoleného personálu, precízne načasovanej ponuky a dôrazu na zákaznícku spokojnosť. Ak je upselling realizovaný správne, nielenže zvýši priemernú hodnotu, ale aj zlepší celkový dojem z návštevy reštaurácie. Týmto spôsobom sa vytvára lojálna klientela, ktorá sa ráda vráti a odporučí reštauráciu svojim známym.

Ak sa chcete stať ešte lepším v obsluhe a zvýšiť svoju profesionalitu, máme pre vás užitočné e-booky:

Mohlo by sa vám tiež páčiť...